Үлгэр унших нь зорилго юм. "Үлгэр сонс!" Уран зохиол унших нэгдсэн хичээл

"Морозко" Оросын ардын үлгэрийг унших" ахлах бүлгийн ярианы хөгжлийн хичээлийн хураангуй.

"Морозко" боловсролын үйл ажиллагааны хувилбар


Ажлын байр: MBOU DO DDT "Planet", Томск дахь нэмэлт боловсролын багш.
Тодорхойлолт: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан ярианы хөгжлийн хичээлийн хураангуй
сурган хүмүүжүүлэгч, нэмэлт боловсролын багш нарт зориулсан.
Зорилтот: "Морозко" үлгэрийн агуулгын танилцуулга.
Даалгаврууд:
Үлгэрийг сонсож, ойлгож сур.
Үлгэрийн баатруудын бүтээл, дүрд дүн шинжилгээ хийж сур. Сайныг муугаас ялгах.
Хүүхдүүдийн үгсийн санг өргөжүүлэх.
Урлагийн бүтээлийн сонирхлыг төлөвшүүлэх.
Тохиромжтой яриа, санах ой, логик сэтгэлгээний чадварыг хөгжүүлэх.
Хичээлийн материал: Чайковскийн "Улирал" хөгжим, ТВ самбарт зориулсан чимэглэл
"Морозко" үлгэр, Өвлийн хувцас, хиймэл цасан бөмбөг бүхий сагс.
Тайлбар толь бичгийн ажил: ээрэх, гашуун хяруу, алтаар, мөнгөөр, хаалга нээгдэв.
Хичээлийн явц:
1. Зохион байгуулалтын үе шат.
Мэндчилгээ, анхаарлыг зохион байгуулах шүлэг.
“Зүүн талд байгаа хөрш рүүгээ, баруун талд байгаа хөрш рүүгээ инээмсэглэ.
Зүүн талын хөршөө тэвэрч, баруун талд байгаа хөршөө тэвэр.
Бүгдийг тэврээрэй найзуудаа
Бид хамтдаа нэг гэр бүл.
Нар, нуга руу инээмсэглэцгээе.
Мөн ямар ч өвсний ир,
Бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе
Яг одоо чамтай адилхан байна."
2.Бэлтгэл үе шат.
Хөгжим тоглож байна. (Чайковский "Улирал "Өвөл").
Багш Пушкиний "Үүл хойд зүгийг гүйцэж байна ..." шүлгийг уншиж байна.
Шүлэг жилийн аль цагийн тухай ярьж байна вэ?
Өвлийн хувцастай хүүхэд гарч ирнэ.
Нууцлаг:
"Би хэн бэ?
Саарал үстэй эзэгтэй:
Би өд тоосыг сэгсрэх болно -
Хөвсгөр ертөнцөөс дээгүүр үү?"
Би цас авчирч, талбай, ой модыг цагаан хөнжлөөр бүрхэж, гол мөрөнг мөсөнд бүрхэв. Бас би чадна
Дэггүй хүүхдүүдийн хувьд гар, хамраа хөлдөө. Чи айхгүй байна уу? За тэгээд зоригтой юм бол гараад ирээч дээ.
Биеийн тамирын минут. "Би хөлдөх болно" гадаа тоглоом(Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, урагш сунгана
гар, хурдан хөгжим эгшиглэх, өвөл, тойрог хэлбэрээр гүйх, хүүхдийн гарт хүрэхийг оролдох, мөн
Хүүхдүүд тэднийг хурдан араар нь тавив; амжаагүй хүмүүс өвөл хөлдсөн)
Өвөл: "Гэхдээ би чамд цанаар гулгах, тэшүүрээр гулгах, цанаар гулгах, мөн жилийн хамгийн дуртай баяраа өгөх болно.
Шинэ он. Зөвхөн энэ баяраар Санта Клаус бэлэгтэй ирдэг. Та өвөлд дургүй гэж үү?
Одоо миний өвлийн үлгэрийг сонс."
3. Үндсэн үе шат:
Үлгэр уншиж байна(Телевизийн самбар дээрх чимэглэлийг харуулсан)




Үлгэрийн агуулгын талаархи яриа.
Асуултууд:
Танд үлгэр таалагдсан уу?
Та юу санаж байна вэ?
Та хэнийг өрөвдсөн бэ?
Хэн биш гэж?
Хойд охин, хөгшин эмэгтэйн охины амьдрал ямар байсан бэ?
Ойд хойд охин, хөгшин эмэгтэйн охин хоёр хэрхэн биеэ авч явааг харьцуулж үзээрэй?
Морозко яагаад хойд охиноо өрөвдөв?
Эдгээр үгсийн алийг нь хойд охинд, аль нь хөгшин эмэгтэйн охинд хэлж болох вэ?
"Сайхан, хөдөлмөрч, эелдэг, эелдэг, тэвчээртэй"
"Бүдүүлэг, залхуу, бүдүүлэг, ууртай, хортой"
Яагаад?
Дүгнэж хэлье, хойд охин нь ямар байсан бэ? Тэр Морозкогаас юу авсан бэ?
Хөгшин эмэгтэйн охин ямар байсан бэ? Тэр Морозкогаас юу авсан бэ?
Гол санааг тодруулъя:
Тэд хүртэх ёстой зүйлээ авсан гэж та бодож байна уу?
Үлгэрийн гол санаа юу вэ?
Сайныг шагнаж, мууг шийтгэдэг.
Охин, дагавар охин хоёртой ижил төстэй түүх тохиолдсон үлгэрийг санаарай ("Арван хоёр
сар")
“Ажил хийвэл өгөөжтэй” гэдэг зүйр үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?
4. Эцсийн шат:
Дидактик тоглоом: "Ижил, эсрэг утгатай үгс"
Тоглоомын зорилго: үгийн синоним ба антонимийг сонгох чадварыг хөгжүүлэх.
Ажилсаг нь залхуу, ажилсаг нь залхуу, хичээл зүтгэлтэй, бүх арилжааны домкрат нь бузар.
Охин, дагавар охин.
Биеийн тамирын хичээл "Цасан бөмбөгийн тулаан"
Багшийн үг: "Бид үлгэрт баяртай гэж хэлье,
Завсарлагадаа буцаж орцгооё
Гүйж тоглоцгооё
Дуулах, бүжиглэх дуунууд."

Газар нутгийг нэгтгэх:“Уран зохиол унших”, “Харилцаа”, “Танин мэдэхүй”, “Эрүүл мэнд”.

Зорилтот:шударга ёсны мэдрэмжийг бий болгох.

Даалгаварууд:

  • Боловсролын:номын сонирхлыг бий болгохын тулд үргэлжлүүлэн ажиллах; үлгэрийн баатруудын үйлдлийн дарааллыг зургийн тусламжтайгаар ойлгоход туслах; бүтээлийн зохиогч, нэрийг зөв нэрлэж сурах; "Жимс" сэдвээр мэдлэгээ тодруулах.
  • Боловсролын:үлгэрийг анхааралтай сонсох чадварыг хөгжүүлэх; янз бүрийн арга техникийг ашиглах, бүтээлийн агуулгыг зөв ойлгох чадварыг хөгжүүлэх, түүний баатруудтай харьцах, баатруудын үйлдлийг үнэлэх; уран зохиолын төрлүүдийн талаархи санаа бодлыг хөгжүүлэх; сэдвээр үгсийн сангаа баяжуулах.
  • Боловсролын:Текстийн сэтгэл хөдлөлийн болон дүрслэлийн ойлголтыг төлөвшүүлэх; "Нөхөрлөл", "нинжин сэтгэл", "шударга ёс" гэсэн ойлголтыг бий болгож, шударга ажиллах хүслийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:Каркуша хүүхэлдэй, алим, В.Сутеевийн "Алим" үлгэр, чимэглэлтэй,

Урьдчилсан ажил:жимс жимсгэний тухай хүүхдүүдтэй ярилцах; У.Рашидын “Манай цэцэрлэг” шүлгийг унших; жимсний тухай оньсого таамаглах; алим будах; "Манай цэцэрлэг" дасгал, "Дөрөв дэх дугуй" дидактик тоглоом; хурууны гимнастик "Компот", дасгал "зараа ба бөмбөр", "Шүүсийг шахах", ярианы моторт тоглоом "Бид цэцэрлэгээр алхсан ...";

Лексик ажил:

  • Зэрлэг алимны мод -ойд ургадаг алимны мод.
  • Бөмбөлөг дотор муруйсан бөхийлгөж хэвтэх.
  • Сэрсэн -тийм ч сэрээгүй байна.
  • Өшиглөсөн -цохих, цохих.
  • Хуцах болно -амьтдын тухай, чанга, огцом хашгирах.
  • Тэнцүү хэсгүүдэд хуваана -бүгд адилхан.
  • Надад мэргэн ухааныг заасан -яаж зөв хийхийг надад хэлсэн.
  • Шударга -зөв, үнэн (бодит байдлыг тусгасан).
  • Шударга шүүсэн -Би зөв шийдсэн.

Хичээлийн явц

1. Гэнэтийн мөч.

Каркуша ирж хүүхдүүдэд алим бэлэглэв.

Каркуша хүүхдүүдээс: "Аль алим?"

Хүүхдүүдийн хариулт: "Том, боловсорсон, ягаан, анхилуун, амттай, амттай, эрүүл, шар". Каркуша хүүхдүүдийн хариултанд дургүй. Тэр өөртөө: "Ганцхан" гэж хариулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Бид юу хийх ёстой вэ? Олон залуус байдаг, гэхдээ нэг алим."

Каркуша: "В.Сутеевийн "Алим" үлгэрийг уншаад та юу хийхээ мэдэх болно."

2. В.Сутеевийн “Алим” үлгэрийг унших.

Үлгэрийн анхны уншлага.

Асуултуудын талаархи яриа:

  1. Танд үлгэр таалагдсан уу?
  2. Үлгэрийн нэр юу байсан бэ, хэн бичсэн бэ?
    В.Сутеев зохиолч төдийгүй зураач байсан бөгөөд иллюстрация гэж нэрлэгддэг үлгэрт зориулж зураг зурдаг байжээ. Эдгээр нь В.Сутеевын "Алим" үлгэрт зориулж зурсан зургууд юм.
  3. Та үлгэрийн баатруудыг санаж байна уу? (туулай, хэрээ, зараа, баавгай).
  4. Туулай, Хэрээ, Зараа яагаад хэрэлдэв? (Алимны улмаас).
  5. Бидний найзуудыг хэн эвлэрүүлсэн бэ? (Баавгай, Михаил Иванович).

3. Биеийн тамирын дасгал.

"Бид цэцэрлэгээр алхсан ..."

Бид цэцэрлэгээр алхаж, алхаж, алхсан. Хүүхдүүд алхаж байна.
Цэцэрлэгт алимны мод олдсон. Модыг дүрсэл.
Үүн дээр банана өлгөөтэй байна уу? (Үгүй, банана биш.)
Үүн дээр чавга өлгөөтэй байна уу? (Үгүй ээ, чавга биш.)
Дээр нь лийр өлгөөтэй байна уу? (Үгүй ээ, лийр биш.)
Үүн дээр алим өлгөөтэй байна Тэд нударга хийж, гараа хажуу тийш нь тараана.
Тэд залуусыг үймүүлэхийг тэднээс хүсдэг. Тэд гараа доош нь "шиддэг".
Салхи үлээж, үлээж, үлээж, үлээж байна, Зүүн ба баруун тийш нугалж, гараа дээш өргө.
Тэр модноос боловсорсон алим түүдэг. Тэд гараа доош нь "шиддэг".
Алим мөчрүүдээс зам дээр унадаг. Тэд бөхийж, өвдөг дээрээ нударгаа цохино.
Бид алиманд туслах болно: бид тавих болно Тэд босдог.
Тэд сагсанд байна.
Газар дээрээс алим ав Нэг гарынхаа нударгыг нөгөө гарынхаа алган дээр тавь.
Тэгээд сагсанд хийнэ.

"Заа ба бөмбөр"

Зараа бөмбөр бариад алхаж байна Тэд тойрог хэлбэрээр жагсаж, бөмбөр тоглодог.
Boom Boom Boom!
Зараа өдөржин тоглодог
Boom Boom Boom!
Мөрний минь ард бөмбөр барьж, Тэд тойрог хэлбэрээр алхаж, гараа ардаа барина.
Boom Boom Boom!
Зараа санамсаргүйгээр цэцэрлэгт тэнүүчилж,
Boom Boom Boom!
Тэр алимд маш их дуртай байсан Эхлээд нэг гараараа, дараа нь нөгөө гараараа алим авчирдаг.
Boom Boom Boom!
Тэр цэцэрлэгт бөмбөрийг мартсан, Тэд мөрөө хавчина.
Boom Boom Boom!
Шөнө алим түүж авав Туузан дээр гараа, байрандаа үсрэх.
Boom Boom Boom!
Тэгээд цохилтууд сонсогдов Үсрэх.
Boom Boom Boom!
Туулайнууд үнэхээр айж, Тэд "чих", хонхойж, чичирдэг.
Boom Boom Boom!
Бид үүр цайтал нүдээ аньсангүй, Нүдээ гараараа тагла.
Boom Boom Boom!

"Шүүс шахах" дасгал.

Хүүхдүүд нударгаа зангидаж, тайлж:
Бид жимсийг шахаж, шахаж, шахаж, шахаж авдаг.
Амттай шүүсийг аяганд хийнэ. Нэг нударгаас нөгөө нударга руу "цутгах".
Өө! Ямар анхилуун шүүс вэ! Хамраараа амьсгалж, амьсгалах үедээ дуудна.

4. Үлгэрийн хоёр дахь уншлага.

Багш үлгэрийг хоёр дахь удаагаа уншиж байна. Асуудлын талаар дэлгэрэнгүй яриа өрнүүлдэг.

  1. Алимыг хэн харсан бэ? (Туулай).
  2. Алимыг хэн авсан бэ? (Хэрээ).
  3. Алимыг хэн барьсан бэ? (зараа).
  4. Яагаад баатрууд хэрэлдэж, бүр зодолдсон юм бэ? (Алим нь түүнийх гэдэгт бүгд итгэсэн; хэн ч бууж өгөхийг хүсээгүй).
  5. Хэнээс тусламж хүссэн бэ? (Баавгай). Түүний нэр хэн байсан бэ? (Михаил Иванович).
  6. Та яагаад Баавгай гэж бодож байна вэ? (Хамгийн том, хамгийн ухаалаг).
  7. Михаил Иванович юу гэж бодсон бэ? (Хүн бүр зөв бөгөөд хүн бүр алим авах ёстой).
  8. Би яаж нэг байж чадах юм бэ? (Тэгш хэсгүүдэд хуваана).
  9. Баавгай яагаад алим авсан бэ? (Тэр хүн бүрийг эвлэрүүлж, үндэслэлтэй байхыг зааж өгсөн).

Ярилцлагын үр дүн: найз нөхөдтэйгээ хэрэлдэж, зодоон хийх шаардлагагүй, тусламж дуудах хэрэгтэй, тэр танд зөвлөгөө өгөх, шударгаар шүүх, хэнийг ч гомдоохгүй.

5. Хичээлийн хураангуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, Каркушагийн бэлэг болох алимыг бид юу хийх ёстойг та ойлгож байна уу?

Хүүхдүүд: Та алимыг тэнцүү хэсэгт хуваах хэрэгтэй.

Багш алимыг бүх хүүхдүүдэд хувааж, тэдэнд ханддаг. Хүүхдийг үлгэрийг анхааралтай сонсож, зөв ​​хариулж байгаад магтдаг.

Цэцэрлэгийн хүүхдүүдтэй хамтран уран зохиол, ардын аман зохиолын талаарх ойлголтыг таниулах тогтолцоо.

Цэцэрлэгт хүүхэдтэй ажиллах тогтолцоо нь зорилго, зорилт, хэлбэр, арга барилыг агуулдаг

Ажлын зорилго Цэцэрлэгт хүүхдүүдийг ном уншихтай танилцуулах нь:

Уран зохиол, ардын аман зохиолын талаархи ойлголтыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

ярианы бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх;

Номын соёл, хүүхдийн уран зохиолыг нэвтрүүлэх;

Хүүхдийн уран зохиолын янз бүрийн жанрын зохиолуудыг сонсоод ойлгох чадварыг хөгжүүлэх

Урлагийн бүтээлийн баатруудыг өрөвдөх сэтгэлийг өдөөх.

"Багадаа үлгэр үзээгүй хүн хуурай, өргөстэй хүн болж өсөж, хүмүүс түүнийг зам дээр хэвтэж буй чулуу шиг өвдөж, зулзаган навч шиг хатгадаг" гэж би хэлсэн байдаг. Токмакова.

Эдгээр асуудлыг хүүхэдтэй ажиллах янз бүрийн хэлбэрээр шийддэг:

Өдөр бүр үлгэр, үлгэр, шүлэг унших.

Номын бие даасан тойм.

Зохион байгуулалттай ангиуд.

Багш хүүхдүүдийн хооронд уран зохиол дээр суурилсан чөлөөт харилцаа холбоо.

Энэ асуудлаар эцэг эхчүүдтэй хамтран ажиллах.

Өдөр тутмын унших үйл явцөдөрт дор хаяж 30 минут (наснаас хамаарч) авах ёстой.

Өдөр бүр унших зорилго нь хүүхдэд текстийг гүнзгий ойлгоход оршино.

Өдөр бүр унших нь бүтээл сонгох явдал юм.

Хамгийн сайн сонголт бол тэдгээрийг төрөл зүйл, ээлжлэн өгүүллэг, үлгэр, шүлэг дээр үндэслэн нэгтгэх явдал юм.

2 - долоо хоног - шүлэг унших;

3 - долоо хоног - түүх, түүхийг унших; бие даасан бүтээлийн чимэглэлийг шалгах;

4 - долоо хоног - "зузаан номын" хуудсуудаар аялах (сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны).

Ном уншсаны дараа, хүүхдүүдийн анхаарлыг түүний агуулгад төвлөрүүлж, багш түүнд дүрслэл үзүүлдэг.

Хүүхдүүдийн наснаас хамааран багш уран сайхны чимэглэлийг үзэх аргыг өөрчилдөг.

Нэг ба хоёрдугаар бүлгүүдэд харах техник нь хүүхдэд дүр, зүйлийг танихад чиглэгддэг.

Хэн болохыг олж мэдэх үү?

Хаана, хэн эсвэл юуг надад харуулаач?

Дунд бүлэгт - текст хэллэгийг зурагтай харьцуулах:

Эдгээр үгсийн зургийг олоорой.

Энэ зурагтай ямар үгс багтах вэ?

Ахмад бүлэгт - хүүхдийг зурсан объектын өнгө, баатрын дохио зангаа, дүрсүүдийн байршлыг үнэлэхэд чиглүүлэх.

Та яагаад энэ зурагт дуртай вэ?

Сургуулийн өмнөх бүлэгт - ижил ажилд зориулж өөр өөр зураачдын хийсэн зургуудыг харьцуулах.

Бүх насны бүлэгт зураг үзэх гол зорилго нь хүүхдүүдийг ярианд нь өдөөх явдал юм.

Хүүхдэд бага наснаас нь ном үзэхдээ номыг хамгийн том үнэт зүйл гэж үзэж, гартаа зөв барьж, номыг зөв ухаж унших, номын тавиур дээрх байр суурийг таньж мэдэх, номыг хамгийн том үнэт зүйл хэмээн сургах хэрэгтэй. ном зохиогч, гарчигтай.

Уран зохиолтой танилцах хичээлүүдийг зохион байгуулавянз бүрийн насны бүлгийн хүүхдүүдийг өөр өөрөөр зохион байгуулдаг.

Багш нь бага насны хүүхдүүдтэй ганцаарчлан эсвэл 2-6 хүний ​​бүрэлдэхүүнтэй ажилладаг.

Сургуулийн өмнөх насны бага насны хүүхдүүдийг унших, үлгэр сонсохын тулд хоёр дэд бүлэгт хуваадаг.

Дунд болон ахлах бүлгүүдэд хичээлийг бүх хүүхдүүдтэй зэрэг явуулдаг. Хүүхдэд зориулсан унших хичээлийг зохион байгуулах үндсэн дүрэм бол уншигч болон сонсогчдод сэтгэл хөдлөлийг нэмэгдүүлэх явдал юм. Багш нь баяр хөөртэй байдлыг бий болгодог. Тэрээр цөөн хэдэн танилцуулга үгээр хүүхдүүдийн унших, ярих зүйлийнхээ сонирхлыг төрүүлдэг. Багшийн уншихын өмнө харуулсан шинэ номын өнгөлөг хавтас нь тэдний анхаарлыг ихэсгэх шалтгаан болж магадгүй юм.

Багш нь уран зохиолын текстийг тасалдалгүйгээр уншдаг бөгөөд зөвхөн боловсролын ном унших үед сэтгэгдэл бичихийг зөвшөөрдөг. Хичээлийн эхэнд хүүхдэд ойлгоход хэцүү бүх үгсийг тайлбарлах хэрэгтэй.

Хүүхдэд урлагийн бүтээлийг сонсож сургах, түүний агуулга, сэтгэл хөдлөлийг шингээхэд нь туслахын тулд багшилэрхий унших.

Багшийн илэрхийлэлтэй унших нь хүүхдэд уншиж буй урлагийн бүтээлд агуулагдах сэтгэл хөдлөлийг бүхэлд нь дамжуулах, түүнчлэн түүний мэдрэмжийг хөгжүүлэх, сайжруулах арга юм.

Дуудлагаас нь өөрөөр бичсэн үгсийн дуудлагад онцгой анхаарал хандуулдаг: (таны, түүний, өнөөдөр, талх нарийн боов, уйтгартай). Үг үсгийн алдаатай дуудснаас огт дуудаагүй нь дээр.

Илэрхий унших дараагийн элемент бол уншигчийн дуу хоолойны хүч юм.

Бүтээлийн агуулгыг залуу сонсогчдод хүргэхийн тулд унших явцдаа агуулгын дагуу дуу хоолойгоо чангалж, сулруулах шаардлагатай.

Ярианы нарийвчлал, илэрхийлэл нь логик стрессийг зөв байрлуулах замаар хөнгөвчилдөг бөгөөд түүний илэрхийлэл нь уншигчдын хүч чадлын дагуу дуу хоолойгоо өөрчлөх чадвараар тодорхойлогддог.

Унших үед шаардлагатай ярианы хурдыг хадгалах нь маш чухал юм.

Түр зогсолтын тусламжтайгаар та дүрүүдийн сэтгэл санааг бүрэн илэрхийлж чадна.

Хүүхдэд "сайн мэдрэмжийг" сэрээхийн тулд уран зохиолын тусламжтайгаар ажлын ёс суртахууны зарчимд хамгийн их анхаарал хандуулах хэрэгтэй.

Хүүхдэд уншдаг насанд хүрсэн хүн уран зохиолын "заах үүрэг" -ийг байнга санаж байх ёстой, уран зохиол бол "хүний ​​туршлагын жинхэнэ бөгөөд сэтгэл хөдөлгөм тэмдэглэл" (Д.Б. Пристли) бөгөөд үүнийг бага наснаасаа сурахад илүү хэрэгтэй байдаг.

Хүүхдийн уран зохиол нь хүүхдийн сэтгэлийн хөдөлгөөнийг дүрслэхээс гадна хэлбэржүүлдэг. Тэр бяцхан хүнд сайхан мэдрэмж, эрхэм хүсэл тэмүүллийг сэрээдэг.

Багш хүүхдүүдийн хооронд уран зохиол дээр суурилсан чөлөөт харилцаа холбооЭнэ нь тэдний анхаарлыг татдаг үйл ажиллагааны төрлийг санал болгох боломжийг олгодог: жүжиг, хүүхэлдэйн жүжиг, биечлэн зохиол унших, "гараараа яруу найраг хэлэх".

Хүүхдийг уншихыг дэмжихийн тулд эцэг эхчүүдтэй хамтран ажиллахХүүхдийн уншлага, нас, сэтгэхүйн асуудалд зөвлөгөө өгөхөөс бүрдэнэ. Уран зохиолын асуулт хариулт, баярыг зохион байгуулах, зохион байгуулахад эцэг эхчүүдийг заавал оролцуулах. Бүлэг дэх номтой холбоотой мэдээллийн орон зайг зохион бүтээхэд эцэг эхчүүдийг оролцуулах (номын үзэсгэлэн, тайлбар, хүүхдэд юу уншиж өгөх талаар зөвлөмж өгөх).

Ангид байгаа хүүхдүүдэд уншдаг номын талаар мэдээлэл өгөх. Эцэг эхчүүдийг уран зохиолтой танилцуулах зорилгоор нээлттэй хичээлүүдийг зохион байгуулдаг.

Хүүхдийг номтой танилцуулах янз бүрийн хэлбэрийг хэрэгжүүлэхийн тулд цэцэрлэгт тодорхой нөхцлийг бүрдүүлэх ёстой:

Номын сангийн насны онцлогт тохирсон уран зохиолын цуглуулгатай байх.

Хүүхдийн зохиолчдын хөргийн фонд байгаа эсэх.

Багш нарт зориулсан дүрмийн толь бичгийн бэлэн байдал.

Бүлгийн номын буланг зохион байгуулах.

Цэцэрлэгийн насны бүлэг бүрт өвөрмөц мэдээллийн төвүүд - номын булангуудыг байгуулдаг.

Дүрмээр бол эдгээр номууд нь баялаг зурагтай, сайн нөхцөлд байдаг.

Бүлгийн номын булан дахь номын найрлагыг үе үе бүрэн эсвэл хэсэгчлэн шинэчилдэг бөгөөд энэ нь зөвхөн ном нь элэгдснээс гадна хүүхэд хүмүүжүүлэх үйл явц нь тэдний сэдэвчилсэн шинэчлэлийг шаарддаг.

Хүүхдүүд номын булангаас өөрийн хүсэл, амтанд нийцүүлэн ном авдаг ч дараа нь заавал байранд нь тавь.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд ном гаргаж, хүлээн авч, тэдний аюулгүй байдлыг хариуцдаг жижүүр байх ёстой.

Хэрэв эвдэрсэн ном олдвол бага, дунд бүлгийн багш өөрөө, хүүхдүүдийн дэргэд засдаг.

Ахмад бүлгүүдэд хүүхдүүд ч гэсэн ном засах ажилд оролцдог.

Номын булангуудад сэдэвчилсэн номын үзэсгэлэнгүүдийг үе үе зохион байгуулдаг. Жишээлбэл, "Байгалийн тухай бидний номууд", "Пушкиний үлгэрүүд", "Бидний Оросын ардын үлгэрүүд", "9-р сард уншсан номууд".

Хүүхдийн нэрт зураачдын зурсан зургуудыг дэлгэн үзүүлжээ.

Дунд бүлгийн хүүхдүүд үлгэр, өгүүллэгийн нэрийг хавтас, чимэглэлээр нь таньдаг.

Багшийн тусламжтайгаар тэд A.S гэх мэт зохиолчдын нэрийг санаж байна. Пушкин, К.И. Чуковский, Л.Н. Толстой, М.М. Пришвин, С.Я. Маршак, С.В. Михалков.

Дунд бүлгээс эхлээд ном зохиол, зохиолчдын тухай богино боловч утга учиртай яриа өрнүүлдэг.

Эдгээр ярианы үеэр хүүхдүүд ямар номонд дуртай, дараа нь яагаад энэ эсвэл тэр номонд дуртай болох нь тодорхой болдог. Уншсан бүтээлийн талаар ярилцсаны дараа сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдээс бүтээлч даалгавруудыг гүйцэтгэхийг хүсдэг. Жишээ нь: үгэнд холбогч сонгох, үгийг аялгууны өөрчлөлттэй дуудах, үгийн ижил утгатай үгийг сонгох - унтах - нойрмоглох, хүчтэй, зоригтой үгийн эсрэг утгатай үгсийг сонгох.

Хүүхдийн нэг сард уншсан бүтээлээр хийсэн уран бүтээлийн зургийн цомгийг номын буланд байрлуулжээ. Бүлгийн номын булан дахь номуудтай харилцах явцад хүүхдүүд дараахь үгсийг сурдаг: хавтас, хавтас, хуудас, бага зэрэг дараа нь - нуруу.

Хүүхдийн номын булангаар дамжуулан бичиг үсэгт тайлагдсан уншигч хүмүүждэг. Хүүхдүүд бүх зүйлд насанд хүрэгчдийг дуурайдаг. Хэрвээ насанд хүрсэн хүн ном нээхээсээ өмнө гараа угааж, хэзээ ч нугалж, хуудсыг сайтар эргүүлж, үрчлээстэй, будсан номтой тулгарвал дургүйцлээ илэрхийлж байгааг харвал хүүхдүүд өөрсдөө номын хамгаалагч болдог.

Цэцэрлэгт сэдэвт суурилсан хөгжлийн орчныг идэвхтэй ашигладаг: хөгжмийн өрөө, дүрслэх урлагийн студи, театрын студи.


"Оросын ардын үлгэрээр аялах" бэлтгэл бүлгийн уран зохиолын тухай GCD-ийн хураангуй.

Зорилго: Хүүхдүүдийн Оросын ардын үлгэрийн талаархи мэдлэгийг тоглоомоор дамжуулан системчлэх.

Боловсролын тэргүүлэх чиглэл: "Уран зохиол унших"

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх: "Харилцаа", "Нийгэмшил", "Аюулгүй байдал", "Эрүүл мэнд", "Биеийн тамир", "Хөгжим".

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд: Тоглоом, харилцааны, хөгжим, уран сайхны, моторт.

Боловсролын зорилго:

1. Даалгаврын дагуу үлгэр сурах хүслийг бий болгох. ("Зөгнөлт зохиол" төрийн бус байгууллага)

2. Загварчлалын тусламжтайгаар үлгэрийн бүтцийг дамжуулах чадварыг бэхжүүлэх. ("Зөгнөлт зохиол" төрийн бус байгууллага)

Хөгжлийн даалгавар:

1. Төсөөлөл, уран зөгнөл, сэтгэлгээг хөгжүүлэх. (OO "Харилцаа холбоо").

2. Насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдтэй чөлөөтэй харилцах харилцааг хөгжүүлэх. (OO "Харилцаа холбоо").

3. Хэл ярианы үйл ажиллагааны бүх бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах (OO "Харилцаа").

Боловсролын даалгавар:

1. Унших сонирхол, аман зохиолд дурлах, аман болон хөгжмийн урлаг, аюулгүй зан үйлийн дүрмийг танилцуулах. ("Хөгжим", "Аюулгүй байдал" ТББ).

2. Бие биетэйгээ зөвшилцөх, тоглолт хийх ур чадварыг төлөвшүүлэхэд хувь нэмэр оруулах. ("Нийгэмшил" төрийн бус байгууллага).

Эрүүл мэндийн даалгавар:

1. Харааны хурцадмал байдлыг тайлах (нүдэнд гимнастик хийх, булчин болон мэдрэлийн хурцадмал байдлыг арилгах (биеийн тамирын дасгал)) ("Эрүүл мэнд" төрийн бус байгууллага).

2. Хичээлийн туршид хүүхдийн биеийн тамирын дасгал хөдөлгөөнийг хангах ("Биеийн тамир" ТББ).

3. Эрүүл амьдралын хэв маягийг төлөвшүүлэх. ("Биеийн тамир" төрийн бус байгууллага).

Арга: Тоглоом, аман, практик, харааны.

Арга зүй: Гэнэтийн мөч, ТСО ашиглах, үйлдлийн арга барил үзүүлэх, үлгэр ярих, оньсого таавар хийх.

Тайлбар толь бичгийн ажил: Ид шидтэй, гайхалтай, хөгжилтэй, сургамжтай, сэргэлэн, ухаалаг, сонирхолтой, эелдэг, нууцлаг, ер бусын, баяр хөөртэй, ухаалаг.

Материал: Оньсого тоглоом, "Үлгэр нугалах" тоглоом (тайрах зураг, "Манжин", "Теремок" тоглоом (хөзөр схем, Оросын ардын үлгэр бүхий диск, багшийн үлгэрчний хувцас).

Тоног төхөөрөмж: аялгуутай аудио бичлэг, орос үлгэрийн ном бүхий тавиур, зөөврийн компьютер, "Колобок хэрхэн найз нөхөд хайж байсан бэ" үлгэрийн диск, Оросын үлгэрийн асуулт хариулт бүхий диск, ширээ, сандал.

Сурган хүмүүжүүлэх технологи: Нийгэм-тоглоомын элементүүд, хувийн шинж чанарт чиглэсэн, эрүүл мэндийг хэмнэх, TRIZ элементүүд.

Урьдчилсан ажил: дэглэмийн үеийн боловсролын үйл ажиллагаа - Үлгэр унших: "Манжин", "Теремок", Миттен, Теремок, Колобок, Галуу хун, Маша ба баавгай, Иван Царевич ба саарал чоно, Мария Моревна, Гэрэлт сар, Цас. Охин болон бусад үлгэрүүд.

Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа - эцэг эхтэйгээ хамт үлгэр домогт үзүүлэх хэрэгсэл хийх.

Чимээгүй хөгжим тоглож байна. Хүүхдүүд хажуугаар өнгөрч, тойрог дээр зогсдог.

GCD-ийн эхлэлийн зан үйл:

Бид гар барин зогсож,

Бид хамтдаа агуу хүч юм

Бид жижиг байж болно

Бид том байж чадах уу?

Гэхдээ хэн ч ганцаараа үлдэхгүй.

Хаалга тогшиж, тэд Сказа Рассказовнагаас захидал авчирсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: (захиаг уншиж байна). Сайн уу, хүүхдүүд ээ, би Сказа Рассказовна байна, намайг Баба Яга илбэдсэн, намайг авраач, түүний илгээсэн бүх ажлыг гүйцэтгээрэй. Урьдчилан баярлалаа. "Залуус аа, тусалцгаая. Би үлгэрт маш их дуртай. Хүүхдүүд ээ, та үлгэрт дуртай юу? (хүүхдийн хариулт)

Хүүхдүүд. Тиймээ. Бид чамд хайртай. Маш их таалагдаж байна. Мөн бид туслах болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энд эхний даалгавар байна. - Үлгэрийн тухай яаж хэлэх вэ, энэ нь ямар байдаг вэ?

Хүүхдүүд. Ид шидтэй, гайхалтай, хөгжилтэй, сургамжтай, сэргэлэн, ухаалаг, сонирхолтой, эелдэг, нууцлаг, ер бусын, баяр хөөртэй, ухаалаг гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн байна залуусаа. Оюун ухаанаар бүтээгдсэн бүхэн

Сэтгэлийн эрмэлздэг бүх зүйл

Далайн ёроолд байх хув шиг,

Номонд болгоомжтой хадгална.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энд таны хоёр дахь даалгавар байна. - Номын тухай зүйр цэцэн үгсийг санаарай.

Хүүхдүүд. Номгүй байшин бол наргүй өдөр юм.

Их уншдаг хүн ихийг мэддэг.

Ном бол хэрхэн амьдрахыг заадаг, номыг эрхэмлэх ёстой.

Ном бол ертөнцийг бүхэлд нь харах боломжтой жижиг цонх юм.

Нар мандахад бүлээн бороо ямар байдгийг ном гэдэг оюун ухаанд хэлдэг.

Ном нь жижиг бөгөөд сэтгэл хөдөлгөм.

Энэ ном таны ажилд тусалж, бэрхшээлийг даван туулахад тань туслах болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энэ нь зөв, бид үүнийг хийсэн.

Эрт дээр үеэс ном хүнийг хүмүүжүүлдэг.

Сайн ном одноос ч илүү гэрэлтдэг.

Хурууны гимнастик "Дуртай үлгэрүүд"

(Хүүхдүүд хуруугаа нэг нэгээр нь нугалж, сүүлчийн мөрөнд алгадана.)

Үлгэр гэж нэрлэе

Миттен, Теремок,

Колобок бол улаан өнгөтэй тал юм.

Цасан охин байдаг - гоо үзэсгэлэн,

Гурван баавгай, Чоно - Үнэг.

Сивка-Буркаг мартаж болохгүй,

Манай бошиглогч каурка.

Бид галт шувууны тухай үлгэрийг мэддэг.

Бид манжингаа мартдаггүй

Бид Чоно болон хүүхдүүдийг мэднэ.

Эдгээр үлгэрт бүгд баяртай байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тэднийг яагаад ард түмэн гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд: Оросын ард түмэн зохиосон учраас.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Зөв. Таны гурав дахь даалгавар энд байна. -Ингээд та бид хоёр Оросын ардын үлгэрээр аялах болно.

Явцгаая найзуудаа

Гайхамшигт үлгэрт - чи бид хоёр

Хүүхэлдэйн болон амьтдын театрт

Охид, хөвгүүдийн хувьд!

Энд шидэт дэлгэц байна,

Энд тоо томшгүй олон үлгэр бий!

("Оросын ардын үлгэр" компьютер дээрх асуулт хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Мөн та энэ даалгавраа биелүүлсэн.

Нүдэнд зориулсан гимнастик.

Бид нүдээ нээдэг - нэг удаа,

Тэгээд бид нүдээ аньсан - хоёр.

Нэг хоёр гурав дөрөв,

Нүдээ илүү том нээнэ

Одоо тэд дахин хаагдсан,

Бидний нүд амарсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энд дөрөв дэх даалгавар байна. Хамтдаа тойрог дээр зогс

Бид үлгэр тоглох хэрэгтэй!

Биеийн тамирын минут "Үлгэр"

Хулгана хурдан гүйв (газар дээрээ гүйв)

Хулгана сүүлээ савлав (хөдөлгөөнийг дуурайлган)

Өө, би өндөг унагасан (тонгойлгож, "өндөгөө авах")

Хараач, би үүнийг хугалсан (сунгасан гараа "төмсөг" -ийг харуул)

Энд бид түүнийг тарьсан (тонгойлгож)

Тэд түүн дээр ус асгав (хөдөлгөөнийг дуурайлган)

Манжин сайхан, хүчтэй болсон (гараа хажуу тийш нь сунга)

Одоо татъя (хөдөлгөөний дуураймал)

Мөн бид манжингаар будаа хийх болно (дуураймал хоол)

Мөн бид манжингаас эрүүл, хүчтэй байх болно ("хүч" -ийг харуулах)

Манайх ямаатай сайхан айл

Бид үсэрч, давхих дуртай (байрандаа үсрэх)

Бид гүйж, тоглох дуртай

Бид толгойгоо дохих дуртай

(хоёр гарынхаа долоовор хурууг хосоор нь хий

"эвэр" харуулах)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бидний эргэн тойронд энд тэнд

Янз бүрийн үлгэрүүд амьдардаг.

Цэвэрлэгээнд оньсого байдаг

Санамжгүйгээр таамаглаж байна

Зоригтоо дуудаарай

Эдгээр гайхалтай найзууд!

Дараагийн даалгавар энд байна. (Тэр оньсого хийдэг, би, хүүхдүүд тоглоомуудын дунд хариултыг олж үзүүлнэ)

1. Сайхан бүсгүй гунигтай,

Тэр хаварт дургүй.

Наранд түүнд хэцүү байдаг

Хөөрхий нь нулимс дуслуулж байна.

Цасан охин

2. Эмэгтэй хүн тэнгэрт, газарт шүүр унадаг, Аймшигтай, муу, тэр хэн бэ? Баба Яга

7. Нэгэн цагт долоон залуу байжээ

Бяцхан цагаан ямаанууд.

Саарал нь хууран мэхэлж байшин руу оров.

Ямаа түүнийг олж,

Би түүнийг даван туулж чадсан.

Тэгээд тэр бүх хүүхдүүдээ аварсан.

3. Алёнушкагийн эгчийнд

Шувууд дүүг минь аваад явсан.

Тэд өндөрт нисдэг

Тэд алсыг хардаг

Хун галуу

4. Сум нисч, намаг руу унав.

Энэ намагт хэн нэгэн түүнийг барьж авав.

Хэн ногоон арьстай салах ёс гүйцэтгэсэн.

Та хөөрхөн, хөөрхөн, хөөрхөн болсон уу? Гүнж мэлхий

5. Өвөө нь түүнийг талбайд тарьсан

Зун бүхэлдээ өссөн.

Бүхэл бүтэн гэр бүл түүнийг татав

Энэ нь маш том байсан.

6. Энэ нь цөцгийтэй холилдсон

Оросын зууханд шатаасан.

Ойд амьтадтай уулзав

Тэгээд тэр тэднийг хурдан орхив.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бүх оньсого тааж, бүх баатруудыг нэрлэсэн. Сайн хийлээ.

Кощей өчигдөр айлчлав

Чи юу хийчихэв ээ, зүгээр л - Аа!

Бүх зургууд холилдсон байна

Тэр миний бүх үлгэрийг будилуулсан

Таны цуглуулах ёстой оньсого

Үүнийг Оросын үлгэр гэж нэрлэ!

Сурган хүмүүжүүлэгч. Гэхдээ бид энэ ажлыг даван туулах нь гарцаагүй. (Хүүхдүүд оньсогоноос үлгэрийн зургийг цуглуулж, нэрлэнэ).

Үлгэрүүд: Хун галуу, Маша ба баавгай, Иван Царевич ба саарал чоно, Марья Моревна, Сарны гэрэл, Цасан охин.

Багш энэ үед шүлгийг уншдаг:

Үлгэр зохиох хэцүү,

Гэхдээ бид санаа зовох хэрэггүй.

Найрсаг, зоригтой, чадварлаг

Бид тантай ажил хэрэг болсон!

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн хийлээ! Бид үүнийг нэгтгэж чадсан!

Кощейгийн заль мэхийг даван туулсан!

Одоо чи сална

Хоёр баг болгон бүрдүүлэх.

Үлгэрийг санацгаая

Бид үлгэр тоглох болно.

"Манжин" үлгэрийг үзээрэй.

Мөн баатруудад тусал.

Тэдэнд манжин авах хэрэгтэй,

Хэн хэний ард, хаана зогсох ёстой вэ?

Энэ бол "Теремок" үлгэр юм.

Тэр намхан ч биш өндөр ч биш.

Тэр түрээслэгчдээ хүлээж байна,

Хэн хэний төлөө энд ирэх вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энд бас нэг даалгавар байна. (Хүүхдүүд карт схемийг ашиглан "Теремок", "Манжин" үлгэрийн баатруудын гинжийг дарааллаар нь жагсаа.)

Бид хурдан даван туулж чадсан,

Тэгээд тэд сандал дээр чимээгүйхэн суув.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Чадварлаг гараараа,

Оюун ухаан, авъяас чадварын төлөө

Би баярлалаа гэж хэлмээр байна!

Ажиллаж байсан хүмүүстээ

Хичээсэн хүмүүст

Би одоо бүгдэд нь бэлэгээ үзүүлэх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Та бүх даалгавраа маш хурдан гүйцэтгэсэн бөгөөд Сказа Рассказовна танд энэ үлгэрийг бэлэг болгон илгээсэн.

(Хүүхдүүд үлгэр үздэг

Компьютер дээр "Колобок хэрхэн найзуудаа хайж байсан бэ")

Үлгэрт итгэх нь аз жаргал юм.

Мөн итгэдэг хүмүүст

Үлгэр заавал байх ёстой

Тэр бүх хаалгыг нээх болно.

Чи юу хийсэн бэ?

Юу нь сонирхолтой байсан бэ?

Юу хүндрэл учруулсан бэ?

GCD дуусгах зан үйл:

"Бие биетэйгээ найзууд болцгооё,

Тэнгэртэй шувуу шиг, анжистай талбай шиг.

Далайн хамт салхи, бороотой өвс шиг.

Нар бид бүгдтэй ямар найзууд вэ! »

(Хүүхдүүд баяртай гэж хэлээд бүлэг рүү явна).

Төслийн төрөл: бүтээлч, бүлэг, богино хугацааны. Зорилго: сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд үлгэр унших сонирхлыг хөгжүүлэх. Зорилго: Номын сонирхлыг бий болгох. Хүүхдүүдийн үлгэрийн талаархи ойлголтыг өргөжүүлэх. Гэр бүлдээ ном унших уламжлалыг хөгжүүлэх. Номын буланд үлгэрийн тавиур үүсгэ. Үлгэр сонсох хүслийг төлөвшүүлэх, баатруудыг нь өрөвдөх.


Төслийн оролцогчид: багш, туслах багш, хүүхдүүд, эцэг эх. Төслийн хамаарал: Амьдралын дөрөв дэх жилийн хүүхдүүд бас уншигчид байдаг, тэд хэрхэн уншихаа мэддэггүй ч зөвхөн насанд хүрэгчдийн уншлагыг сонсдог. Хүүхдүүдийг ном уншихтай танилцуулах нь маргаангүй юм. Хүүхдэд үлгэр унших хэрэгцээ, сонирхлыг хөгжүүлэх шаардлагатай. Энэхүү ном нь яриаг эзэмших, ертөнцийг танин мэдэх, номын агуулгад сэтгэл хөдлөлөөр хандах, өөрийн бодлоо илэрхийлэх, хүүхдийн оюун ухааныг сайжруулж, хэл ярианы чадварыг хөгжүүлэхэд тусалдаг. Төслийн үргэлжлэх хугацаа: богино хугацаа (1 долоо хоног). Салбаруудыг нэгтгэх: танин мэдэхүй, харилцаа холбоо, уран зохиол унших, уран сайхны бүтээлч байдал, биеийн тамир, хөгжим. Асуудал: ном унших сонирхол буурах.




I шат - төслийн зорилго, зорилтын талаар багш, эцэг эхийн хоорондох бэлтгэл хэлэлцүүлэг. Үлгэр, түүнд зориулсан чимэглэл, шүлэг, оньсого, дуу, холбогдох уран зохиолын сонголт. Эцэг эхчүүдэд зориулсан зөвлөгөөний сонголт. Эцэг эхийн жүжигт зориулж маск хийх, "Лото үлгэр" тоглоом хийх. "Теремок" үлгэрийн зохиолыг боловсруулах.


II шат - Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн үлгэрийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх үр дүнтэй арга техникийг боловсролын үйл явцад нэвтрүүлэх үндсэн (практик). II шат - Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн үлгэрийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх үр дүнтэй арга техникийг боловсролын үйл явцад нэвтрүүлэх үндсэн (практик).


Эцэг эхчүүдэд зориулсан гэрийн даалгавар: Дуртай үлгэрээ унш. Үлгэрээс сэдэвлэсэн оньсого тааварлаарай. Хүүхдүүдтэй хамт "Колобок" үлгэрийг тоглоорой. Хүүхдүүдтэй хамт тод дүрс бүхий үлгэрүүдийг тоймлон үзээрэй. Эцэг эхчүүдэд зориулсан гэрийн даалгавар: Дуртай үлгэрээ унш. Үлгэрээс сэдэвлэсэн оньсого тааварлаарай. Хүүхдүүдтэй хамт "Колобок" үлгэрийг тоглоорой. Хүүхдүүдтэй хамт тод дүрс бүхий үлгэрүүдийг тоймлон үзээрэй.


Тоглоомын үйл ажиллагаа "Нэг нь олон", "Эелдэгээр нэрлэ", "Үлгэрийн баатруудыг тоолох", "Баатарыг тайлбараар таах", "Танил үлгэрийг таних" дидактик тоглоомууд. ТУЗ-ийн тоглоомууд: Лото "Үлгэр", "Зураг тайрах". Гадна тоглоом: "Золчлолд орцгооё", "Ой дахь баавгай дээр", "Оргил ба үндэс".




Танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа: ертөнцийн цогц дүр төрхийг бий болгох. Сэдэв: "Ном бидэнд хаанаас ирсэн бэ?" Зорилго: хүүхдүүдэд номын гарал үүслийн түүхийн талаар ярих, ном хэрхэн бүтээгдсэн, хэн үлгэр зохиож, тэдгээрийг дүрслэн харуулсан талаар тайлбарлах, номонд анхаарал халамж тавих хандлагыг төлөвшүүлэх.






Харилцаа холбоо: "Колобок", "Чоно ба долоон бяцхан ямаа", "Эрхий хуруу" үлгэрүүдийг унших. “Колобока” дууг сурах Үлгэрийн баатруудын тухай оньсого таавар. Үлгэртэй зурагтай ном үзэх Зураг чимэглэл үзэх Дуртай үлгэрээ ярих



Уран сайхны бүтээлч байдал: Зураг: "Дуртай үлгэр" сэдэв. Зорилго: Уншсан үлгэрийн сэтгэл хөдлөлийн сэтгэгдлийг дамжуулах. Загварчлал: сэдэв "Колобок" Зорилго: дугуй объектыг баримал хийж сурах, алгаа хооронд дугуй хөдөлгөөнөөр болгоомжтой өнхрүүлж, нарийвчлалыг хөгжүүлэх. Хэрэглээ: сэдэв "Миний дуртай үлгэр" Зорилго: Хүүхдүүдэд дуртай үлгэрийнхээ хэд хэдэн хэсгээс бүрдсэн эд зүйлсийг нааж, өнгөний талаархи мэдлэгээ тодруулах, цавуу, сойз, салфетка зэргийг болгоомжтой ашиглахыг заах.










Төслийн үр дүн Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд үлгэрийн тухай ойлголтыг бий болгох шаардлагатай нөхцөлийг сургуулийн өмнөх насны бүлэгт бүрдүүлсэн. Хүүхдүүд эцэг эхтэйгээ хамт орос ардын үлгэр унших сонирхолтой болж, номонд анхаарал тавих хүсэл төрж байв. Хүүхдүүд номын гарал үүслийн талаар мэдлэгтэй болсон. Эцэг эхтэй харилцах ажлыг сайжруулах. Үлгэрийн талаархи хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлэх. Сониуч зан, бүтээлч байдал, танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, харилцааны чадварыг хөгжүүлэх.