Ахлах бүлгийн үлгэрт зориулсан applique хичээл. "Шувууд" сэдвээр ахлах бүлгийн хэрэглээний хичээлүүд

сэдэв "Үлгэрийн шувуу"

Зорилтот:
applique техник ашиглан үлгэрийн шувууны дүр төрхийг илэрхийлж сурах
Даалгаварууд:
боловсролын: - амьтны зургийн төрөл, хүйтэн, дулаан өнгөний талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. - тэгш хэмтэй, дүрс зүсэх техникийг эзэмших; - гоёл чимэглэлийн элементүүдийг ашиглан ер бусын байдал, тод байдлыг илэрхийлэх. хөгжиж буй: - харааны ой санамж, бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх; хүмүүжүүлэх: - бусдад найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх; -Хүүхэд бүрт ажил, бүтээлч байдлыг чимэглэх арга замыг сонгохдоо бие даасан байдлыг харуулах боломжийг олгох. Тоног төхөөрөмж: Бодит ба гайхалтай шувуудын танилцуулга, "Үлгэрийн шувуу" ажлын самбарын загвар, "Үлгэрт зочлох" аялгуу, өнгөт дөрвөлжин дугтуй (хүйтэн, дулаан өнгө). Материал: Өнгөт картон, өнгөт цаасны тууз, конфетти, цавуу, хайч, салфетка гэх мэт.
ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ
Оньсого хэлэх: Тэр зүгээр суудаггүй, сүүлээрээ мэдээ тараадаг. (Шаазгай) Шөнөдөө тэр ан хийхээр нисдэг, өдөр нь хардаггүй, унтахыг хүсдэггүй. (Шар шувуу) Өвлийн улиралд мөчир дээр алим байдаг! Тэднийг хурдан цуглуул! Гэнэт алимнууд нисэн одов, Эцсийн эцэст энэ бол ... (Бухын шувууд) Ойд жиргээ, дуугарах, исгэрэх чимээнээр ойн телеграфын оператор тогшив: "Сайн уу, Хөөндөй, анд минь!" Мөн тэмдгүүд... (Тоншуул) - Надад хэлээч, бид бүгдийг нэг нийтлэг үгээр яаж дууддаг вэ? (Шувууд).

3. Илтгэл. "Үлгэрийн шувууд" Слайд 6-8

Ая сонсогдож байна... (“Үлгэрт зочлох нь”)
Өнөөдөр бидэнд ер бусын үйл ажиллагаа байна.Би чамайг үлгэрийн ойд урихыг хүсч байна. Тэр хэн болохыг хараарай? Түүний хошуунд бидэнд зориулсан захидал бий. - Сайн уу залуусаа! Таныг өнгөт цааснаас applique техник ашиглан шувуу хэрхэн хийхийг мэддэг гэж би сонссон, би танд манай бүх шувуудаас мэндчилгээ дэвшүүлж, ер бусын, гайхалтай шувуу хийх гэсэн том хүсэлтийг авчирсан. Бид “Шувууны баяр”-т зориулан ойдоо гар урлалын үзэсгэлэн гаргах хүсэлтэй байгаа тул энэхүү хүсэлтээр танд хандахаар шийдлээ. Бидэнд тусална уу! -Уран зураачийн амьтан, шувууг дүрсэлсэн төрлийг урлагт юу гэж нэрлэдэг вэ?
(Амьтны)
- Тэгэхээр бид өнөөдөр ангидаа ямар шувууд тоглох вэ? (Гайхалтай). - Тийм ээ, бидний хичээлийн сэдэв бол "Үлгэрийн шувуу". Эрт дээр үеэс шувууны дүр төрх нь дэлхийн янз бүрийн ард түмний үлгэрт байдаг бөгөөд энэ нь хүмүүст аз жаргал, гэрэл гэгээ, аз авчирдаг. Үлгэрийн шувууны дүр байдаг үлгэр, хүүхэлдэйн киног санаж, нэрлээрэй (“Хунт гүнж”, “Финист – тунгалаг шонхор”, “Галт шувуу.”) - Шувууны дүр төрх манайд ирсэн. алс холын өнгөрсөн. Манай өвөг дээдэс шувуудыг дүрслэн харуулах, тэдэнд гайхалтай хүч чадал өгөх дуртай байсан бөгөөд тэдгээрийг бүх төрлийн сахиус, алчуур, хувцас хунар дээр хатгадаг байв. Тэд гэр ахуйн эд зүйлсийг чимэглэсэн. -Үлгэрийн шувууд жирийн шувуудаас юугаараа ялгаатай вэ? - Тийм ээ, эдгээр шувууд нь өнгөлөг, хээтэй, ер бусын далавч, сүүл, сүлдтэй. -Тэдэнд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ? - Залуус та бүхэн олон янзын шувуудтай ижил төстэй зүйл их байгааг зөв тэмдэглэв. Гайхамшигтай, жинхэнэ шувууд бүгд ижил биеийн хэсгүүдтэй (их бие, толгой, сүүл гэх мэт).
III. Биеийн тамирын минут.

Хурууны гимнастик
Хоёр гарын долоовор хуруунаас эхэлнэ. Миний энэ хуруу бүжиглэж байна, Энэ нь тойрог зурж байна. Энэ хуруу нь хөнгөн, хөнгөн бөмбөг шиг үсэрдэг. Мөн миний бяцхан хуруу, миний бяцхан хуруу хулгана шиг хумсаараа мааждаг. Тэгээд миний том бүдүүн залуу хажуу тийшээ хэвтэв.
IV. Практик хэсэг

1. “Дулаан”, “хүйтэн” өнгийг эзэмших дасгал хий
- Солонго хэдэн өнгөтэй вэ? Жагсаалт. -Таны ширээн дээр дугтуйнууд байна. Та солонгын өнгийг дарааллаар нь байрлуулах хэрэгтэй. Солонгын бүх өнгөнөөс "дулаан" өнгийг сонго.
- Бид үлгэрийн шувуудын талаар ярилцаж, зураачид тэднийг үлгэрт хэрхэн дүрсэлсэнийг харлаа. Одоо би танд "Үлгэрийн шувуу" -ыг аппликешны техник ашиглан дуусгахыг санал болгож байна.
2. Хайч, цавуугаар ажиллахдаа аюулгүй ажиллагааны арга хэмжээ

3. Бэлэн бүтээгдэхүүнийг үзүүлэх
Гар урлалын бэлэн дээжийг шалгах. -Залуус аа, бидний ирээдүйн өргөдлийн жишээг хараарай. Та ямар онцлогийг тэмдэглэх вэ? (Жижиг зууван биетэй, жижиг толгойтой уян сунасан хүзүү, бутлаг урт сүүлтэй, тод өнгөтэй). - Одоо би та нарт сүүлгүй шувууны дүрсийг хэрхэн яаж хайчилж болохыг харуулах болно - Залуус аа, тэгш хэмтэй дүрсийг авахын тулд та өнгөт цаасыг хагасаар нугалж, загварыг нугалах шугам дээр түрхэж, энгийн зураасаар зурах хэрэгтэй. харандаа болон үүссэн контурын дагуу биеэс огтолж эхэлнэ. Би ажлын хэсгийг нугалах шугамаар хэвтээ байдлаар барина. Би хайчаа зүүн доод буланд байрлуулж, хагас зууван (том овоо) -ыг ойролцоогоор ажлын хэсгийн дунд хүртэл таслав. Дараа нь би шулуун зүссэн - энэ бол хүзүү юм. Хүзүү нь толгой руу (жижиг толгод) орж, хурц хушуугаар төгсдөг.
4. Даалгавар дээр бие даан ажиллах
Диаграммыг хараад тоймыг дахин зүсэх дарааллыг санаарай. (хүүхдүүд шувууны дүрсийг бие даан хайчилж ав). - Бид шувууны биеийг хуудсан дээр нааж, хүзүү, толгой нь урагшаа чөлөөтэй харагдана. Ингэснээр бид хавтгай биш, харин шувууны амьдралыг өгөх гурван хэмжээст дүрсийг авах болно. Шувуу толгойгоо бөхийлгөж, навчаа орхиод нисэх гэж байгаа юм шиг санагдав. - Одоо бид зөвхөн дүрсээ дуусгах хэрэгтэй. Аливаа ид шидтэй, үлгэрийн шувууны гол чимэглэл бол түүний сүүл юм. Үүнийг хэрхэн дүрслэх нь таны загвараас хамаарна. Өнгөний сонголт, тэдгээрийн хослол; шувууны өдний хэлбэр, чимэглэл нь таны хүсэл юм. (хүүхдийн бие даасан бүтээлч үйл ажиллагаа).
5. Бэхэлгээ

V. Дүгнэж байна

1. Түүвэр (+) ба (-) харьцуулалт
Бид үлгэрийн шувууны дэргэдэх самбарт хүүхдийн бүтээлүүдийг хавсаргадаг. Би шувууны сонгосон өнгө, дэвсгэрийн гоо зүйн үнэлгээ, гүйцэтгэлийн нарийвчлал, түүний бие даасан шинж чанар гэх мэт зүйлийг анхаарч, гар урлалыг сайжруулах талаар санал болгож байна.
Бүгд бэлэн гар урлалдаа тэмдэг зүүдэг: улаан - "Би ажилдаа сэтгэл хангалуун байна, би бүх зүйлийг зөв хийсэн"; улбар шар - "сайн хийсэн, ажлыг дуусгах санал байна", цэнхэр - "дутагдалтай, илүү сайн хийж болох байсан." -Үлгэрийн шувуу та бүхнийг магтаж, бүтээлийг тань биширдэг. Тэр хүсэлтэд нь хариулсанд баярлалаа.
2. Тусгал.
- Бидний хичээл дууслаа. Та өнөөдөр маш сайн ажил хийж, гайхалтай гар урлал хийсэн. Баярлалаа. Хэрэв танд хичээл таалагдсан бөгөөд ажиллах нь танд маш сонирхолтой байсан бол "дулаан" өнгийн дөрвөлжин, хэрэв та хичээлээс уйдаж, сонирхолгүй бол "сэрүүн" өнгийн дөрвөлжин аваарай.

Валентина Ворошнина

« Ахлах бүлгийн хэрэглээний талаархи хичээлийн хураангуй« Үлгэрийн шувуу» -2.

Зорилтот: хүүхдүүдэд гүйцэтгэхийг заах дээжийн дагуу аппликейшнөөр өөр өнгийн өнгөт цаас ашиглах. Энэ төрлийн ажилд сонирхлыг бий болгох.

Даалгаврууд:

Боловсролын: дүрсийг дамжуулж сур дагина шувуу, түүний ер бусын байдал, тод байдлыг илэрхийлэх, зургийн бие даасан хэсэг, нарийн ширийн зүйлийг чимэглэх, хүүхдүүдийн янз бүрийн хэлбэрийн объектын хэсгүүдийг хайчилж, тэдгээрээс зураг бүтээх чадварыг бэхжүүлэх. Хагас нугалсан цааснаас тэгш хэмтэй хэсгүүдийг хайчилж авах чадварыг бэхжүүлэх.

Хөгжлийн: уран сэтгэмж, үйл ажиллагаа, бүтээлч байдал, үзэсгэлэнтэй бүтээлүүдийг тодруулах чадварыг хөгжүүлэх; тэдний тухай ярих, түүнчлэн гар үйлдлийг анхаарал, харааны хяналтыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: үнэн зөв, тууштай, Оросын ард түмэн, дэлхийн ард түмний соёлыг хүндэтгэх, сонирхох, бусдын сэтгэлд нийцсэн бүтээгдэхүүн бүтээхийг сурах хүслийг төлөвшүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж: дээж « Үлгэрийн шувуу» , чимэглэл шувууд, чимэглэл үлгэрүүд"Бяцхан бөхөг морь", "Дулаан - шувуу ба гүнж Василиса» Тэгээд "Иван Царевич ба саарал чоно", аудио бичлэг "Саналаа өг шувууд» , "Ойн чимээ". Өнгөт картон, өнгөт цаасны тууз, цавуу, хайч, салфетка.

Урьдчилсан ажил: орос ардын зохиол унших үлгэрүүд"Дулаан - шувуу ба гүнж Василиса» , "Бяцхан бөхөг морь"болон бусад.Зураглалыг шалгах. Энэ сэдвээр загварчлах хичээл« Үлгэрийн шувуу» , зурах шувууд.

Хичээлийн явц

Багш хүүхдүүдтэй уулздаг үгс:

Чимээгүй хүүхдүүд ээ, битгий чимээ гарга.

Манай үлгэрийг бүү айлга.

Гайхамшгууд энд тохиолддог ...

Үлгэр одоохондоо нуугдаж байна!

Битгий гуниглаарай, инээмсэглэ

Үлгэр бидэнд гэнэтийн бэлэг өгдөг!

Залуус аа, та нарт таалагдаж байна уу үлгэрүүд? Чи хэр их хайртай, би тааж чадна. Гэхдээ та тэднийг хэр мэдэх вэ?

Одоо би хэллэгүүдийг унших болно үлгэрүүд, мөн та энэ хэллэг хаанаас гаралтай болохыг таах хэрэгтэй болно - төгсгөл, эхлэл эсвэл дундаас үлгэрүүд. Бид тантай ярилцах болно дохио зангаа: хэрэв энэ эхлэл бол үлгэрүүд, дараа нь та зүгээр л баруун гараа өргөх хэрэгтэй; дундаас нь бол үлгэрүүд- хоёр гарын алга над руу эргэв; хэрэв энэ нь төгсгөл бол алгаа хамтдаа нугалах хэрэгтэй.

"Хэр урт богино вэ?"

"Лукоморье ногоон царс модтой"

"Энэ их удаан хугацааны өмнө байсан"

"Тэгээд би тэнд байсан. Зөгийн бал шар айраг уусан."

"Нэг удаа амьдарсан ..."

Зөв. Бид чамтай маш их хамт байгаа нь хоосон биш юм үлгэр унших.

Залуусаа та нар мэднэ ээ, өнөөдөр санацгаая үлгэрүүд, Дулаан амьдардаг Шувуу. Хүүхдүүд дууддаг үлгэрүүд: "Иван Царевич ба саарал чоно", "Дулаан - шувуу ба гүнж Василиса» , "Бяцхан бөхөг морь".

Бидний сэдэв ангиуд« Үлгэрийн шувуу» . Залуус аа, би та бүхнийг өөрийнхөө дүр төрхийг харуулахыг хүсч байна дагина шувуу, гэхдээ эхлээд би чамайг минийхийг харахыг санал болгож байна үлгэрийн нуга, хамгийн олон янзын хүмүүс цугларсан газар шувууд(хүүхдүүд хардаг тавиур дээрх шувууд) . Эрт дээр үеэс үлгэрүүдДэлхийн янз бүрийн ард түмэн дүр төрхийг ихэвчлэн танилцуулдаг шувууд, тэр хүмүүст аз жаргал, гэрэл гэгээ, аз жаргалыг авчирдаг.

Зураг шувуудалс холын үеэс бидэнд ирсэн. Бидний өвөг дээдэс дүрслэх дуртай байсан шувууд, тэдэнд гайхалтай чадварыг өгдөг, тэд бүх төрлийн сахиус, алчуур, хувцасны эд зүйлс дээр хатгамал хийдэг. Тэд гэр ахуйн эд зүйлсийг чимэглэсэн. Ялгаа нь юу вэ энгийн шувуудаас гайхалтай шувууд(хүүхдийн хариулт) .

Тиймээ Эдгээр шувууд өнгөлөг, хээтэй, тэд ер бусын далавч, сүүл, сүлдтэй байдаг. Тэдэнд нийтлэг зүйл юу вэ? (хүүхдийн хариулт)

Залуус аа, та үүнийг олон янзаар тэмдэглэх нь зөв шувууд, тэдэнд маш их байна ерөнхий: бие, толгой, сүүл, өд. Бүгд шувууд, Мөн гайхалтайжинхэнэ биений хэсгүүд нь адилхан.

Одоо бид дүрсийг хайчилж ав сүүлгүй шувууд. Хайчыг хэрхэн зөв ашиглахыг надад хэлээч?

Хүүхдүүдийн хариулт, багш зүсэх дарааллыг харуулж байна.

Одоо бид зөвхөн зургийг дуусгах хэрэгтэй. Мөн аливаа ид шидийн гол чимэглэл, дагина шувууны - энэ бол түүний сүүл юм. Түүний хувьд бид өөр өөр өнгийн өдийг хайчилж авах болно.

Бид үндсэн хэсгүүдийг хуудсан дээр байрлуулж, тэдгээрийг наа (Ажлын үе шатуудыг харуулж байна.)

Дээжийг хараад зүсэх дарааллыг дахин санаарай.

Сүүлний бүх нарийн ширийн зүйлийг хайчилж авсны дараа та дүрсийг будах хэрэгтэй шувуудөнгийн харандаа.

Хүн бүр өөрийн гэсэн өвөрмөц онцлогтой байх болно дагина шувуу. Илүү ер бусын байх тусам илүү сонирхолтой байх болно шувуу, илүү их баяр баясгалан, аз жаргал авчрах болно.

Хүүхдийн бие даасан бүтээлч үйл ажиллагаа. Хувь хүний ​​ажил.

Дүгнэж байна

Ажлын үнэн зөв байдалд анхаарлаа хандуулж, хэлэхгар урлалыг сайжруулах зөвлөмж.

Та өнөөдөр сайн ажилласан, өнөөдөр бид бүхэл бүтэн сүрэгтэй боллоо « дагина шувууд» . авч үзье шувууд, тэднийг биширдэг. Та гайхалтай гар урлал хийсэн.

Хичээл дууслаа.

Светлана Палкина

Зорилтот: хүүхдүүдэд гүйцэтгэхийг заах дээжийн дагуу аппликейшнөөр өөр өнгийн өнгөт цаас ашиглах. Энэ төрлийн ажилд сонирхлыг бий болгох.

Даалгаврууд:

1. Хүүхдэд бодит ба хоорондын уялдаа холбоог заах үлгэрийн зургууд.

Хүлээн авсан сэтгэгдэл дээр үндэслэн (бэлтгэл ажлын явцад)-д бий болгохыг санал болгож байна дагина шувууны applique дүрс, түүний ер бусын байдал, тод байдлыг илэрхийлдэг.

2. Анхаарал, гар үйлдлийг харааны хяналтыг хөгжүүлэх, хүүхэд бүрт ажил, бүтээлч чадварыг чимэглэх арга замыг сонгохдоо бие даасан байдлыг харуулах боломжийг олгох.

3. Цэвэрч нямбай, бусдад найрсаг хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Энэ сэдвээр хийсэн бүтээлийн үзэсгэлэн « Үлгэрийн шувууд» янз бүрийн аргаар хийсэн. Өнгөт картон, өнгөт цаасны тууз, цавуу, цавуу сойз, хайч, салфетка гэх мэт.

Урьдчилсан ажил:

Орос ардын зохиол унших үлгэрүүд"Дулаан - шувуу ба гүнж Василиса» , P. P. Ershova "Бяцхан бөхөг морь"гэх мэт зураглал, ил захидал дүрсэлсэн үзлэг шувууд. Энэ сэдвээр загварчлах хичээл « Үлгэрийн шувуу» , зурах шувууд.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Үлгэрийн шувуу" урлаг, гоо зүйн хөгжлийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Зорилго нь хүүхдүүдэд үлгэрийн шувуу (галт шувуу) зурах (хийх) хүслийг бий болгох явдал юм. Зорилго: хүүхдүүдийг ардын урлагтай үргэлжлүүлэн танилцуулах.

Ахлах бүлгийн "Шувуу" програмын GCD-ийн хураангуйХэрэглээ Шувууны сурган хүмүүжүүлэгч: Колесник Ирина Григорьевна Зорилго: Хөгжүүлэх: хүүхдийн бүтээлч чадвар, гоо үзэсгэлэнгийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

"Үлгэрийн шувуу" ахлах бүлгийн хэрэглээний хичээлийн хураангуй. Хөтөлбөрийн зорилго: Хүүхдэд арга замыг бие даан олоход сургах.

"Үлгэрийн шувуу" ахлах бүлгийн аппликейшн хичээлийн хураангуй.Ахлах бүлгийн хэрэглээний талаархи хичээлийн хураангуй: "Үлгэрийн шувуу". Зорилго: хүүхдүүдэд өнгөт зургийг ашиглан хэв маягийн дагуу аппликейшн хийхийг заах.

Зорилго: хүүхдүүдэд үлгэрийн болон үлгэрийн дүр төрхийг хооронд нь уялдуулах, үлгэрийн шувууны дүр төрхийг бий болгох, түүний ер бусын байдал, тод байдлыг илэрхийлэхийг заах.

"Азарган тахиа - үлгэрийн шувуу" загварчлалын хичээлийн хураангуйЗорилго: Хүүхдүүдэд үлгэрийн cockerel баримал хийх арга техникийг танилцуулах. Зорилго: 1. Хүүхдэд кокерелийг бүтээлч аргаар, ашиглан сийлбэр хийхийг заах.

Зорилго: цаасан дээр ажиллах уламжлалт бус аргыг ашиглан гар урлал хийх туршлагаа хамтран ажиллагсаддаа шилжүүлэх. Зорилго: 1. Үзэл баримтлалыг тодорхойлох.

Материал: боргоцой, царсны боргоцой, үнсний үр, агч, линден, улиас эсвэл бусад модны навч, наранцэцгийн үр, царсны боргоцой, хуванцар.

Хөтөлбөрийн агуулга:Загвар ашиглан амьтдын дүрсийг хайчлахыг хүүхдүүдэд заа. Хүүхдүүдийн хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх. Загвар, өнгө сонгохдоо бие даасан байдлыг бий болгох. Төсөөлөл, гоо зүйн амт, өнгө, хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Өмнөх ажил:ном, зураг, чимэглэл үзэх; загваруудыг байрлуулах.

Материал:янз бүрийн хэлбэрийн картоноор хийсэн загвар, өнгөт цаас, цэцгийн хаант улсыг дүрсэлсэн зураг.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр би таныг гайхалтай "Цэцгийн хаант улс - муж" руу явахыг санал болгож байна. Тэгээд хэдий хол байгаа ч та бид хоёрыг харах байх гэж бодож байна. Нүдээ ань. Би 5 хүртэл тоолж, бид үлгэрийн хаант улсад байна - муж (Багш үлгэрийн цэцгийн ордны зургийг гаргаж, өлгөв.)

Залуус аа, бид үлгэрийн хаант улсад байна. Оршин суугчид хаана байна? (хүүхдийн хариулт). Бид хаант улсад хэнийг байрлуулах вэ?

Хүүхдүүд: хүмүүс, амьтан, амьтан, шувууд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би чамд амьтдыг ийм байдалд суулгахыг санал болгож байна. Үүнд зориулсан сонирхолтой загваруудыг энд оруулав. Та нохой, бөжин, баавгай, хулгана зэргийг хайчилж, нааж болно. Та өөрийнхөө амьтныг гаргаж ирж болно. Би энэ нохойд дуртай. Би чамайг анхааралтай сонсож, юу хийх хэрэгтэйг харахыг санал болгож байна.

Нохойны биед ямар загвар тохиромжтой гэж та бодож байна вэ? Толгойн хувьд? (Хүүхдүүд загвар сонгоход тусалдаг.) ​​Загвар сонгогдлоо, одоо бид өнгөт цаасыг сонгоод, өнгөт цаасны буруу талд байрлуулж, загварын тоймыг харандаагаар зурж, дараа нь хайчилж ав. Бид бүх нарийн ширийн зүйлийг хайчилж, цаасан дээр тавьж, нааж, нарийн ширийн зүйлийг зур.

Биеийн тамирын хичээл: "Үлгэрийн амьтныг үзүүл" (нүүрний хувирал, хөдөлгөөн)

Хүүхдүүд малаа хайчилж наах гэж ажилладаг.

Хичээлийн төгсгөлд хүүхдүүд ямар амьтан гаргаж ирэн, наалдсаныг хэлдэг. Үлгэрийн хаант улсыг биширч, хүүхдүүдийг магт.

"Үлгэр шувуу" сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын ахлах бүлэгт өргөдөл гаргах

Боловсролын бүс: applique
Зорилтот:Симметрик, дүрс зүсэх техникийг эзэмшиж, материалыг дэвсгэр дээр наах янз бүрийн аргыг ашиглан эзэлхүүнтэй аппликейшн авах.
Даалгаварууд:
1. Бодит болон үлгэрийн дүр төрхийг хооронд нь уялдуулахыг хүүхдүүдэд заа.
Хүлээн авсан сэтгэгдэл дээр үндэслэн (бэлтгэл ажлын явцад) гоёл чимэглэлийн элементүүдийг ашиглан үлгэрийн шувууны дүр төрхийг бий болгож, түүний ер бусын байдал, тод байдлыг илэрхийлэхийг санал болго.
2. Хүүхдийг 3 хэмжээст хэрэглүүртэй үргэлжлүүлэн танилцуулах. Хагас нугалсан цааснаас шувууны дүрсийг хэрхэн яаж хайчлахыг үзүүл.
3. Гарын үйлдлийн харааны хяналтыг хөгжүүлэх.
4. Хүүхэд бүрт ажил, бүтээлч байдлыг чимэглэх арга замыг сонгохдоо бие даасан байдлаа харуулах боломжийг олгох.
5. Бусдад нөхөрсөг хандлагыг төлөвшүүлэх.
Материал ба тоног төхөөрөмж:
“Үлгэрийн шувууд” сэдвээр янз бүрийн аргаар хийсэн бүтээлийн үзэсгэлэн. "Шувууны дуу хоолой", "Ойн чимээ" гэх мэт аудио бичлэг. Өнгөт картон, өнгөт цаас, конфетти, цавуу, сойз, хайч, салфетка гэх мэт.
Урьдчилсан ажил:
"Галт шувуу ба гүнж Василиса" Оросын ардын үлгэр, П.П.Ершовын "Бяцхан бөгтөр морь" зэргийг унших. Шувууны дүрс бүхий ил захидал, чимэглэлийг судлах. "Үлгэрийн шувуу" сэдвээр загварчлах хичээл, шувууны зураг.

Хичээлийн явц:

Сайн уу залуусаа. Өнөөдөр applique хичээл ер бусын байдлаар эхэлж байна.
Чимээгүй хүүхдүүд ээ, битгий чимээ гарга.
Бидний үлгэрээс бүү ай
Гайхамшиг энд тохиолддог
Үлгэр одоохондоо нуугдаж байна!
Битгий гуниглаарай, инээмсэглэ
Үлгэр бидэнд гэнэтийн бэлэг өгдөг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, модыг хараарай, бид мод дээрх шувуудыг харцгаая, мөн модон дээр ямар шувууг харж байгааг нэрлэе.
(бор шувуу, шаазгай, шит, болжмор, булбул, тагтаа, хэрээ).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, хараарай, өөр нэг шувуу байна, ер бусын, энэ нь бусад шувуудаас юугаараа ялгаатай вэ?
Хүүхдүүд: Энэ бол гайхалтай шувуу юм.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Та яагаад энэ шувууг гайхалтай гэж бодож байна вэ?
(Чавга нь илүү тод, үзэсгэлэнтэй, ер бусын сүлд, будсан сүүлтэй)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бүх шувуудад нийтлэг зүйл юу вэ?
Схемийн дагуу ажиллана.
(толгой, бие, далавч, сарвуу, сүүл, хушуу, нүд)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, бид ямар үлгэрт үлгэрийн шувуутай уулзсан бэ?
"Иван Царевич ба саарал чоно".
"Галт шувуу ба үзэсгэлэнтэй Василиса."
"Бяцхан бөхөг морь".
Хүүхдүүд ээ, үлгэрийн шувууд ямар үзэсгэлэнтэй болохыг харцгаая.
(слайд харах)


Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, би та нарт жаахан бүтээлч байж, шувууг ер бусын байдлаар чимэглэхийг санал болгож байна. Бид шувууны биеийн загвар, олон өнгийн хувцасны хавчаартай, хувцасны хавчаараар сүүл, далавч, хушуу нэмж, ямар үзэсгэлэнтэй шувуу болохыг хараарай. байна. (хивсэн дээр ажиллах)


Залуус аа, та ер бусын үзэсгэлэнтэй үлгэрийн шувуу болмоор байна уу?
Хөгжимд алжаал тайлах. Үлгэр шувуу болон хувирах.
Би ой дундуур алхах болно.
Тэнд маш олон шувууд байдаг
Бүгд дэгжин, дуулдаг.
Дулаан үүрүүд баригдсан.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Би чамайг "Үлгэрийн семинар" руу шилжихийг санал болгож байна.
"Үлгэрийн шувуу"-г өөрийн гараар бүтээгээрэй.
.Багш нарын үзүүлэх тоглолт.
- Залуус та бүхэн олон янзын шувуудтай ижил төстэй зүйл их байгааг зөв тэмдэглэв. Гайхамшигтай, жинхэнэ шувууд бүгд ижил биеийн хэсгүүдтэй (их бие, толгой, сүүл гэх мэт). Одоо би танд сүүлгүй шувууны дүрсийг хэрхэн яаж хайчилж болохыг харуулах болно - бид үүнийг дараа нь хийх болно.
- Силуэтийг хагасаар нугалсан цааснаас хайчилж болно. Цаасыг хэрхэн зөв нугалах, ажлын хэсгийг аль талаас нь барихыг хэн хэлж чадах вэ? (хүүхдийн хариулт, багш зүсэх дарааллыг харуулна).
- Би биеэсээ зүсэж эхэлдэг. Би ажлын хэсгийг нугалах шугамаар хэвтээ байдлаар барина. Би хайчаа зүүн доод буланд байрлуулж, хагас зууван (том овоо) -ыг ойролцоогоор ажлын хэсгийн дунд хүртэл таслав. Дараа нь би шулуун зүссэн - энэ бол хүзүү юм. Хүзүү нь толгой руу (жижиг толгод) орж, хурц хушуугаар төгсдөг. Диаграммыг хараад тоймыг дахин зүсэх дарааллыг санаарай.
(хүүхдүүд шувууны дүрсийг бие даан хайчилж ав).
- Бид шувууны биеийг хуудсан дээр нааж, хүзүү, толгой нь урагшаа чөлөөтэй харагдана. Ингэснээр бид хавтгай биш, харин шувууны амьдралыг өгөх гурван хэмжээст дүрсийг авах болно. Шувуу толгойгоо бөхийлгөж, навчаа орхиод нисэх гэж байгаа юм шиг санагдав.
-Одоо бид зөвхөн зургийг дуусгах хэрэгтэй. Аливаа ид шидтэй, үлгэрийн шувууны гол чимэглэл бол түүний сүүл юм. Үүнийг хэрхэн дүрслэх нь таны загвараас хамаарна. Өнгөний сонголт, тэдгээрийн хослол; шувууны өдний хэлбэр, чимэглэл нь таны хүсэл юм. Хүн бүр өөрийн гэсэн өвөрмөц шувуутай болно. Шувуу илүү ер бусын, сонирхолтой байх тусам илүү их баяр баясгалан, аз жаргал авчрах болно.
Багш хүүхдүүдийг "Үлгэрийн урлан" -д очихыг урьж байна.
Хүүхдүүд ширээн дээр очдог.
Хурууны гимнастик: Жижиг шувууд
Шувууд жижиг
Бид тэнгэрт ниссэн
Шувууд жижиг
Алган дээрээ суулаа
Шувуудыг угтан авцгаая
Шувуудыг дуудцгаая
Тэгээд бид бор шувууг олж мэдэх болно
Бид хонгорыг тэр дор нь барих болно
Тэр хүүхдэд зориулж дуулах болно
Алтадсан торонд
Өө зовлон, өө зовлон
Үүрд ​​ниссэн
Өндөр уулын дээгүүр
Өргөн голын дээгүүр.
Хүүхдүүдтэй хайчаар ажиллах дүрмийг давт.
(хүүхдийн бие даасан бүтээлч үйл ажиллагаа).
Үзэсгэлэнгийн зохион байгуулалт.
- Залуус аа, бид бүхэл бүтэн шувууны сүрэгтэй. Шувуудыг харж, тэднийг биширцгээе.
(хүүхдийн бүтээлийн дүн шинжилгээ).